נדל"ן ביוון או בקפריסין? מה עדיף?

בשנים האחרונות אפיקי ההשקעה השונים של הישראלים השתנו ללא היכר, מבין ההשקעות השונות והמרובות נוספו יעדים שונים בחול כמו יוון, קפריסין, גרמניה ועוד. השכיחות של השלושה גדולה מאוד ואילו קפריסין ויוון הממוקמות במרחק של פחות משעה מישראל, הופכות להיות עוד יותר אטרקטיביות יחד עם סצנת התיירות הענקית והמטריפה שמתקיימת שם מידי קיץ ואף מעבר. ומבין האפשרויות הללו השוואה היא כמעט והכרחית, מה הם מחירי הדירות ביוון לעומת אלו שבקפריסין או מה הם האזורים השווים להשקעה כיום במדינות האי שמלאות תיירים מידי שנה ואיך הן בהשוואה להשקעות נדל"ן ביוון עצמה? החלטנו לבדוק את מה באמת עדיף מבין השכנות הימיות של ישראל.

נדל"ן בקפריסין

קפריסין בדומה ליוון קרובה לישראל, מתבססת על תיירות חוץ נחשבת לאזור פופולרי עבור משקיעים רבים.
מדינת האי הקפריסאית מתבססת על כמה נקודות "חמות" בהן ישנם ריכוזים די גדולים של תיירים וכלכלה, האזור הראשון הוא איה נאפה המלא תיירים ובו ניתן למצוא דירות החל מ100 אלף יורו ועד ל500, וכך גם סוג הדירות ומיקומן. למשל דירת 3 חדרים באזור מרכזי עולה בממוצע כ240 אלף יורו, אילו דירת דופלקס בעלת 2 חדרים בממוצע עולה כ187 אלף יורו. פאפוס הינו גם אזור תיירותי מפותח בקפריסין, העיר שבמהותה נבנתה על ידי נפחים הפכה בשנים האחרונות גם לבעלת דירות רבות לתיירים. עלויות הדירות באזור נעות בין 250 אלף יורו ועד ל320 אלף, דירות בעלות 2-3 חדרים באזורי נופש ומרכזיים. עם זאת כמובן גם באי נאפה וגם בפאפוס ניתן למצוא דירות יוקרה שעלותן נעה בין 1.8 יורו ועד ל10 מיליון יורו.

נדל"ן ביוון

המדינה ששכונת גם היא בקרבה לישראל, הייתה אחת מהמדינות העיקריות שנפגעו ממשבר הסאב פריים שפקד את מרבית העולם המערבי. עם זאת בשנים האחרונות נראה כי המדינה היוונית מצליחה להתאושש עם קבלת מענק הסיוע האחרון והסרה של מרבית המגבלות הפיננסיות של הבנקים במדינה. התשואה המשוערת כיום באזורים צפוניים של אתונה, נעים בין 6.90% ל7.40% ובפרברי פירוס למשל התשואה אמורה להסתכם השנה בכ6%. מחירי הדירות ביוון נעים בין 6.9 יורו (למ"ר) ועד ל10 יורו באזור מרכזי כמו אתונה.