חוגים לילדים, מה הם באמת צריכים?

"לא צריכים לעזוב את המחשב ולצאת מהבית כדי לקבל מידע"

אנחנו רוצים שלילדים שלנו יהיה טוב. זהו היסוד לכל התנהלותנו כהורים. שיהיו בריאים, מוצלחים ומאושרים, אלו משאלות ליבנו. אחת הדרכים היא ליהנות, להכיר את העולם ולהתפתח דרך חוגי העשרה וידע עבורם.

לרבים מאיתנו, כשהיינו בגילם, לא הייתה אפשרות כספית ללמוד בחוגים, אבל המצב היום שונה מהמצב כשאנחנו היינו ילדים. אפשרויות ההעשרה הן רבות מספור ומקיפות כמעט כל נושא תחת השמש. היכולת לבחור ידע או פיתוח כישרונות הוא עצום. בה בעת, קיימות פלטפורמות לכל שכבות האוכלוסייה, מהמתנ"סים ועד חוגי העשרה יוקרתיים ויקרים.

 ילדים שיש בהם סקרנות כלפי נושא, או כישרון טבעי, יתמגנטו לעברו וישמחו לבלות את זמנם החופשי בחוג, אבל רוב הילדים המגיעים לחוגים מתייחסים אליו כאל צעצוע אופנתי זמני ולעיתים כמעמסה שהם נמצאים בה כדי לרצות את ההורים. 

האתגר שקיים בפנינו היום הוא שונה מבעבר. קיים שפע של חוגים אך עלינו לבדוק מה ילדינו באמת צריכים, ומה באמת הם רוצים. מבחינתם, הם לא צריכים לעזוב את המחשב ולצאת מהבית כדי לקבל מידע, לכן מה שהם רוצים וצריכים הוא שונה.  למעשה ניתן לומר שיש יותר מדי ידע פתוח ולכן ילדינו צריכים כעת העשרה אחרת. 

בימינו כל אדם ובמיוחד ילדים חייב לקבל הדרכה לגבי ניתוח ואבחון מידע וידע, כדי שיוכל להגן ולשמור על עצמו בעולם חסר גבולות. מעבר לכך, הם צריכים מאיתנו נקודות התייחסות ברורות למציאות. ערכים ודוגמאות שיעזרו להם לעצב את אישיותם והשקפת עולמם בבירור.

כיום אנחנו דואגים לבדר את ילדינו, להעסיקם בשעשועים, למלא את זמנם בידע כדי שיקבלו ציונים טובים, אבל הילדים מסתכלים עלינו ומצפים למשהו אחר לחלוטין -שנלמד אותם להיות בני אדם. לרוב הם לומדים זאת מהמדיה והתקשורת, מהאינטרנט והחברים, במקום שאנחנו במודע ניקח את הרצון שלהם לחקות אותנו וניתן להם חינוך מתאים.

אם נסתכל בעולם היום ובמיוחד זה המתרחש בסביבת הילדים, בבתי הספר ובמרחב הווירטואלי, הדבר הדרוש ביותר כדי להיות בטוח ומאושר הוא היכולת להסתדר עם בני אדם אחרים. הצורך הבוער ביותר  הוא לטפל ביחסים והקשרים החברתיים ביניהם. להתגבר על האלימות, החרמות, שפה והתנהגויות בוטות ביניהם. 

ידע והשכלה זה רצוי וחשוב אבל יותר מכך אנחנו צריכים להשקיע את כל מרצנו, זמננו ויכולותינו בלתת לילדינו חוגים ולימודים מתאימים לרוחבה ולאורכה של האוכלוסייה. ליצור עבורם סביבה שבה יוכלו באופן פעיל ומודע לרכוש כישורים חברתיים וללמוד להיות אנשים וחברים טובים כי זוהי הערובה היחידה שלהם לאושר בחיים. אם נעשה זאת  נבטיח בכך את עתידם ואושרם כי כל מקום יהיה בטוח ומהנה עבורם ועבור חבריהם. זוהי המתנה הגדולה ביותר שנוכל להעניק להם – חיבור אנושי חיובי הוא הפתרון עבור כולנו בישראל.